Серверне залізо для ПК

Народне повір'я говорить, що трава у сусіда завжди зеленіша, а комп'ютери, які для своїх потреб закуповують прискіпливі підприємці, надійніше і продуктивніше, ніж присмачені маркетингом моделі в роздріб. Ціла каста ентузіастів полює на серверні комплектуючі та обожнює продуктивність заліза корпоративного класу. Розбираємось, чи справді великі організації хлюпаються в «IT-раю», чи гіки створили собі ідола з нічого?

 

Домашні ПК із серверною начинкою

Немає перепон ентузіастам, особливо якщо ці перепони споруджені підступними маркетологами, які поділили всі електронні пристрої на корпоративні та консьюмерські! Тому що навіть у ЗМІ з рекламою про загадковий «користувацький досвід» розробники софту та заліза промовляються, мовляв, «камера цього смартфона забезпечує професійну якість знімків!», та й іншим чином штамп про професіоналів, які нісенітницею не користуються, експлуатують уже давно. І якщо вже шукати горезвісну «професійну техніку» та якість послуг, то краще запитувати залізо та методи обслуговування корпоративного класу, чи не так?

 

Мотиви, якими керуються невгамовні ентузіасти, лежать на поверхні — нехай консьюмерська техніка і розвивається бадьоріше за рахунок апетитів покупців, «загартовані боями» комплектуючі корпоративного класу явно будуть надійнішими, а на вторинному ринку — ще й дешевшими. Грають якось гіки на відеокартах для робочих станцій, збирають же могутні і «вічні» домашні ПК із серверною начинкою! Отже, є сенс спробувати щастя?

 

І дещиця цього самого сенсу в подібному вимірі, зрозуміло, є, але з придбанням корпоративних «атрибутів» під домашні умови можна «влипнути» і, в кращому разі, переплатити за незатребувану функціональність, а в гіршому — піти в мінус порівняно з варіантами, доступними для роздрібного покупця. Розбираємося, в чому полягає каверза у використанні заліза, розробленого для корпорацій.

Серверний - теж ігровий. Intel Xeon у домашніх ПК

Перше, що прихильники технологій люблять використовувати із корпоративного сегменту – серверні процесори. Чи не екзотичні, а найбільш «зрозумілі», тобто, на базі архітектури x86. Задоволення це не з дешевих, тому «зеоноводи», умовно кажучи, включають два табори з трохи різними орієнтирами в будівництві ПК:


Xeon – спочатку не для ігор та «перегонів» у бенчмарках, але іноді бувають корисні

• Ентузіасти, орієнтовані на High-End комплектуючі.Це такий рівень, коли великосерійних версій Intel Core i7 вже бракує, а при погляді на платформу LGA-2011 (будь-якого з поколінь) на думку спадають думки про те, що «суперзаряджені» Core i7 пропонують «ті ж яйця», тільки в меншій кількості і без розгону.

Тому що, якщо ми говоримо про ціну, траплялися в історії моменти, коли восьмиядерні Xeon виявлялися так на третину дешевше і значно «холодніше», ніж 6-ядерні Core i7 Extreme Edition. Наприклад, так було після дебюту чіпів Intel Haswell-E у 2014 році — по-перше, що різниця в ціні між шестиядерним Core i7-5960X та «громадянським» чотириядерником i7-4790K складала жалюгідні 15%. А по-друге, молодший серверний восьмиядерний Xeon E5-2609 v4 коштував приблизно на 30% дешевше, ніж кандидат із табору Haswell-E. При цьому, на відміну від просто Core i7 в Xeon нижче рівень TDP і відсутня марна для ентузіастів інтегрована в процесор графіка.

При цьому кеша L3 у всіх трьох моделях навалено тоннами, а частота, хоч нижча в Xeon, але переконання «в роботі ядра зайвими не бувають» і «дуже скоро ігри оптимізують таким чином, щоб вони працювали швидко на 8 і більше ядрах» не дають економним любителям швидкості спокою, після чого гарячі хлопці відправляють молодші версії Xeon в чіпсет Intel X99 і ... нікому не зізнаються, як справи в іграх.

Тому чотири ядра, розведених за допомогою Hyper-Threading, майже завжди виявляються ефективнішими в іграх, ніж вісім низькочастотних «горщиків» у Xeon, які навіть розігнати ніяк не можна (заблокований множник, нульовий розгін по шині).

• «Кулібіни», які захотіли модернізувати стару платформу за мінімальних витрат. Наприклад, придбати замість старого процесора Core 2 Duo не старий Quad, а набагато крутіший і високочастотний чотириядерний Xeon X5460, який за допомогою нехитрого перехідника можна встановити не в серверну материнську плату з Socket 771, а «цивільну» для Socket 775.

Головне в такому сценарії — подбати про якісне охолодження (серверні «каміння» хизуються TDP близько 120 Вт замість 95 Вт у стандартних чотириядерників), але в результаті такий варіант апгрейду з дуже старої платформи до «терпимо старої» себе виправдовує, тим більше, що матплати процесор можна розігнати аж до 4 ГГц.

І адже «Зіони» мають переваги, якими вони компенсують свою багатоядерну неквапливість в іграх! Наприклад, можливість містити мультипроцесорні конфігурації, з якими кодування відео/музики/фото та CAD-моделювання відбувається набагато швидше, ніж у топових Core i7 Extreme. Підтримка регістрової пам'яті з ECC, наприклад, дозволяє виправляти помилки «на льоту», а це знадобиться при великому аптаймі (сервер ж!). Підтримка «кінських» обсягів ОЗУ і величезна кількість ядер теж припадуть до двору, коли серверу потрібно обробити вхідні з'єднання максимально швидко. Але все це майже марно в домашньому ПК.

А корисно для нього багато ядер на високій частоті. Якщо цих умов дотримано, сам процесор сумісний із платформами LGA 2011 або LGA 2011-3 і обходиться дешевше, ніж «просто» Core i7 — сенс у його придбанні є. В іншому випадку краще обійтися масовими чотириядерниками про вісім потоків, або конструювати робочу станцію під конкретні сценарії використання (рендеринг, кодування).


Високочастотні Intel Xeon (якщо вони дешевші за мейнстрім CPU) можуть стати гарною підмогою не тільки в роботі, але і в іграх (джерело: ferra.ru

Джерело:https://geektimes.ru/company/kingston_technology/blog/285880/