До цього моменту ми знайомилися лише з повітряними системами охолодження від Deepcool, хоча у них в асортименті вже давно і міцно прописані одразу дві лінійки СВО Captain (уже навіть у другій ревізії EX) і Maelstrom. Крім того, є і третя, топова серія Castle, яка ще навіть не з'явилася у продажу на наших просторах. Примітно, що всі ці системи випускаються в рамках «ігрового» суббренду компанії Gamer Storm. А в даному огляді йтиметься про середню, за своїми розмірами та позицією, 240-мм СВО під назвою Captain 240EX RGB.

 
 
 

Упаковка та комплект постачання

Коробка продукту вийшла надзвичайно інформативною. Крім зображення кольорового водоблоку тут наведені всі необхідні дані про габарити та сумісність пристрою, а також перераховані його переваги.

 
 
 
 
 
 

Усередині все традиційно упаковано в лоток із пресованого картону, як і у всіх інших необслуговуваних СВО. Радіатор, водоблок та деталі з комплекту загорнуті до індивідуальних поліетиленових пакетів, деякі з яких навіть підписані.

 
 
 

Комплект постачання вийшов дуже об'ємним. Сюди, крім радіатора та водоблоку входять:

 

 • Інструкція монтажу;
 • каталог продукції Deepcool;
 • світлодіодна стрічка;
 • пульт керування RGB-підсвічуванням;
 • клейкий логотип Gamer Storm;
 • розгалужувач чотириконтактного роз'єму підключення вентиляторів на чотири порти, двостороння клейка стрічка та стяжка до нього;
 • кабель перехідник із двох RGB-роз'ємів на стандартний порт 12VGRB.
 • два 120-мм вентилятори;
 • чотири монтажні гвинтові шпильки для сокетів AMD та Intel LGA 115x/1366;
 • дві металеві кріпильні лапи для сокетів Intel LGA 115x/1366/2011;
 • дві металеві кріпильні лапи для сокетів AMD;
 • пластикова підсилювальна пластина;
 • чотири металеві стійки;
 • чотири металеві гайки з накатаною головкою;
 • чотири гвинтові шпильки для сокетів Intel LGA 2011;
 • чотириконтактний подовжувач живлення вентилятора в обплетенні;
 • вісім коротких гвинтів для кріплення радіатора до корпусу;
 • вісім довгих гвинтів для вентиляторів.
 
 
 

Зовнішній вигляд

Якщо ви вже раніше бачили комплекти готових СВО, то зовнішній вигляд Deepcool Captain 240EX RGB виглядатиме знайомо і зрозуміло. Система складається з двосекційного радіатора розміром 274х120х27, двох потужних шлангів у нейлоновому обплетенні та водоблоку, поєднаного з помпою (він те, якраз, і виглядає унікально). Все забарвлено у чорний колір. Повна довжина шлангів разом із фітингами складає 330 мм. Зовнішній діаметр приблизно дорівнює 12 мм.

 
 
 

Радіатор виготовлений з алюмінію, в ньому є два набори отворів кріплення для двох 120-мм вентиляторів розташованих впритул. Ребра радіатора стрічкового типу, набрані з щільністю 20 FPI (пластин на дюйм). Між ребрами, вздовж, тягнуться 14 каналів, якими прокачується холодоагент. Сумарна площа розсіювання тепла становить близько 6300 см. Вага всієї системи в зборі з вентиляторами – 1100 грам.

 
 
 

Трубки нерухомо з'єднані з фітингами радіатора і впресовані металеві гільзи. Товщина колектора радіатора тут складає 18 мм. Її потрібно враховувати при встановленні в корпус, оскільки ця частина виступатиме за габарити вентиляторів у бік задньої панелі при монтажі вгору або вгору, якщо кріпити СВО спереду. Повернути систему інакше не вийде через специфіку кріплення шлангів до водоблоку. Збоку від шланга є пробка, через яку можна проводити заміну холодоагенту та видалення зайвого повітря, у разі попадання його до системи. Однак на ній наклеєно попередження, що самостійне розтин контуру веде до втрати гарантії на систему.

 
 
 

Колектор з протилежного боку має товщину 14 мм. Товщина бічних рамок радіатора в 27 мм дозволить без проблем поставити його у більшість сучасних шасі.

 
 
 

Комбінований пластиковий водоблок у цій системі зроблений незвично. Сама компанія називає її «візуальною СВО», тобто користувач може спостерігати за перебігом рідини через вбудовану Г-подібну скляну трубку. Насправді затія себе виправдовує. Самого руху рідини не помітно, а видно воно можливо лише у разі попадання в контур бульбашок повітря, що вже не дуже добре саме по собі. У такому випадку зазвичай доливається холодоагент і видаляється зайве повітря. А ось що конкретно додає ця штука, то це зайвої висоти помпе, яка становить цілих 85 мм. В результаті, якщо на радіатор захочеться надіти бутерброд із чотирьох вентиляторів, при встановленні вгору система в зборі може чіпляти помпу на деяких сокетах.

 
 
 

Користувач переважно бачитиме водоблок у такій проекції, як показано на фотографії нижче. Біла область за радіальними ґратами оснащена діодами RGB-підсвічування. З пристрою виходить два кабелі. Один з них, в обплетенні, довжиною 260 мм є живленням помпи на три контакти. Друге, без обплетення, довжиною 380 мм - це підключення живлення RGB-підсвічування на чотири контакти.

 
 
 

Шланги заходять у водоблок із боку, протилежної скляній трубці, через Г-подібні фітинги. Варто зазначити, що кут їхнього повороту вкрай обмежений. Якщо верхній шланг ще можна кудись довернути, то нижній вийде хіба що трохи змістити нагору на 30 градусів. Повернути їх у протилежний бік не вийде через жорстку фіксацію на радіаторі. Це накладає серйозні обмеження на можливі варіанти розміщення радіатора у корпусі та повороту водоблоку на процесорі.

 
 
 

Вбудована помпа має керамічний підшипник із прогнозованим терміном напрацювання на відмову в 120000 годин та трифазний електричний двигун. Працює на постійній швидкості 2200 об/хв, при цьому рівень шуму за нашими вимірами не перевищує 37 дБ (А), а в фоні немає гострих паразитних призвуків. Іншими словами, пристрій працює дуже спокійно, і зниження швидкості йому не потрібно. Два металеві притискні кріплення у вигляді пружних гвинтів вбудовані прямо з боків водоблоку.

 
 
 

Основа мідна, має форму правильного квадрата зі стороною 54 мм. За замовчуванням на нього нанесений тонкий шар термоінтерфейсу, що полегшує першу установку «з коробки». Для повторного монтажу доведеться докупити термопасту окремо. Але найбільше мене розчулили тут кріпильні гвинти. На вигляд це звичайні шестикутники, їх вісім штук, але якщо придивитися - всередині видно циліндричні вставки по центру. А це означає, що без спеціального інструменту їх не відкрутити. Так виробник тонко натякає, що не хоче, щоб користувачі зазирали усередину.

 
 
 

Основа відносно рівна, має сліди радіального шліфування. Однак воно малостійке до подряпин, і навіть повністю відтерти від нього термопасту може бути проблематично.

 
 
 

Два комплектні вентилятори формату 120х120х25 мм мають стандартну рамку з наклеєними не нею по кутах гумовими демпферами сірого кольору. Вони відносяться до серії Gamer Storm TF120 і побудовані на гідравлічному підшипнику, що скромно, але об'єктивно обіцяє всього 50000 годин напрацювання на відмову. З цікавих моментів варто відзначити пристрій крильчатки, що має дев'ять лопат, на задній кромці яких додано додаткове крило, для підвищення рівня статичного тиску. Діапазон доступних швидкостей становить від 500 до 1800 об/хв, регулюється за допомогою ШІМ. Зі сторонніх звуків чути шурхіт електроніки в районі двигуна, яке зростає пропорційно зростанню швидкості. Безшумний діапазон знаходиться в районі 500-700 об/хв і 35-40 дБ (А). Помірний, але добре помітний рівень шуму із закритого корпусу настає на 1200-1300 об/хв і 53-54 дБ (А). Все що вище і до 1800 об/хв і 64 дБ (А) — це вже дуже сильний аеродинамічний шум. Шнур підключення до живлення чотириконтактний, в нейлоновому обплетенні, довжиною 270 мм.

 
 
 

На радіаторі вентилятори виглядають так. Відсутність підсвічування на них виробник спробував компенсувати наявністю комплекту світлодіодної стрічки.

 
 
 

Товщина радіатора та вентиляторів у зборі, з урахуванням капелюшків гвинтів, становить 55 мм.

 
 
 

А ось і сама стрічка. Загальна її довжина становить 350 мм, по ній рівномірно розпаяно 21 RGB-діод. Зверху вся електроніка стрічки ламінована, потім навіть потрапляння рідини сюди навряд чи викличе серйозні наслідки. На звороті стрічки наклеєний двосторонній скотч. Довжина кабелю живлення становить 380 мм, закінчується він нестандартним чотириконтактним RGB-роз'ємом з клямкою.

 
 
 

Підсвічування стрічки та водоблоку виглядає наступним чином: при підключенні до відповідної материнської плати є можливість задати будь-яку з 16,8 млн. комбінацій кольорів та світлових ефектів. Білий колір всі діоди відтворюють коректно.

 
 
 

На випадок, якщо відповідної материнської плати немає, компанія Deepcool поклала у комплект власний RGB-пульт. Для живлення використовується роз'єм SATA Power, довжина шнура становить 395 мм. Пульт має довжину 55 мм та три кнопки. Клавіша «М» відповідає за циклічну зміну режимів та кольорів підсвічування. Пульт дозволяє відтворювати червоний, зелений, синій, помаранчевий, фіолетовий, блакитний та білий кольори, причому як у режимі постійного свічення, так і дихання. Після цього три режими зі зміною кольорів, потім усе повторюється. Середня клавіша дозволяє регулювати яскравість підсвічування у п'яти рівнях. Якщо затиснути її на кілька секунд, підсвічування можна вимкнути повністю. Кнопка "S" дозволяє вибрати швидкість відтворення поточного ефекту, у п'яти варіантах, від повільного до дуже швидкого. Довжина проводів двох роз'ємів, які підключаються до вентилятора та радіатора становить 170 мм.

 
 
 

Комплектний розгалужувач живлення теж є цікавим пристроєм. Ця трикутна профіль коробочка дозволяє повісити на один чотириконтактний порт відразу чотири вентилятори і керувати їх швидкістю за допомогою ШИМ-сигналу. Швидкість зчитуватиметься лише від пристрою, включеного до першого порту, позначеного білим кольором. Якщо ШІМ-управління не підтримується, на пропелер просто подаватимуться постійні 12 В, і він працюватиме на максимальній швидкості. Довжина шнура в нейлоновому обплетенні — 420 мм, сам пристрій має довжину 75 мм і ширину однієї грані 20 мм. Продається в магазинах окремо і може стати у нагоді тим, кому не вистачає вільних роз'ємів.

 
 
 

Для тих, хто встиг придбати плату з 12VGRB-роз'ємом, в комплекті є перехідник довжиною 400 мм. При підключенні обов'язково переконайтеся, що контакт 12 В потрапляє на 12 В на роз'єм материнської плати, оскільки захисту від неправильного підключення тут немає.

 
 

І останній приємний аксесуар у комплекті - подовжувач чотириконтактного роз'єму живлення вентилятора в нейлоновому обплетенні, довжиною 400 мм.

 
 
 

Перейдемо до встановлення СВО та тестування її ефективності.

Встановлення

Монтаж Deepcool Captain 240EX RGB робиться досить легко. І найпростіше це відбувається на прикладі роз'єму Intel LGA2011. Для початку вкручуємо шпильки на своє місце.

 
 
 

Потім надягаємо на шпильки відповідні кріпильні лапи і фіксуємо їх гайками. Все це можна робити і без викрутки, сильне затягування не потрібно.